გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი თმა
გენეტიკური ტექნოლოგიები
გენმოდიფიცირებული ორგანიზმები
საგანი/პედაგოგი
ბიოლოგია/იზოლდა კვაჭანტირაძე
სწავლების საფეხური/კლასი
საშუალო საფეხური/XI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
12 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროებების მიდგომების მოსწავლეები არ არიან
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
ü  აუცილებელია  მოსწავლეებმა  იცოდნენ  გენმოდიფიცირებული  პროდუქტების  დადებითი და უარყოფითი მხარეების  შესახებ.
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
ü  მოსწავლე  უშეცდომოთ აგროვებს  ინფორმაციას გენმოდიფიცირებული  ჯშების  შესახებ;
ü  აკეთებს  პრეზენტაციას  და აყალიბებს  საკუთარ  პოზიციას.

ბიოლ.XI.6.10.მსჯელობს  გენური  ინჟინერიის  თანამედროვე  მიღწევებზე,  მის დადებით და უარყოფით მხარეებზე.
ü  აღწერს სელექციის  კლასიკურ  და  თანამედროვე მეთოდებს, აყალიბებს საკუთარ  პოზიციას გენმოდიფიცირებული ჯიშების წარმოების შესახებ.

კვლ.X.I.მოსწავლეს შეუძლია  განსაზღვროს  კვლევის  საგანი და  კვლევის  ეტაპები.
წინარე ცოდნა
ü  მოსწავლეები   ფლობენ  ინფორმაციას  სელექციის  თანამედროვე  მიღწევების  შესახებ.
შეფასების საგანი  და პროცედურები
მოსწავლეები  ფასდება  კვლევითი  პროექტისა  და   პრეზენტაციის  შეფასების   სქემების  მიხედვით.
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური მენეჯმენტი
სახელმძღვანელო,  მარკერი, ფორმატის  ფურცლები, 
ინტერნეტი (მითითებულია  ვებ.  გვერდები) ილუსტრაციები.
გაკვეთილის მსვლელობა  და მენეჯმენტი
გამოწვევის  A ფაზა:

მოსწავლეთა  ორგანიზება: 2 წთ.
1.      აქტივობა: მასწავლებლის მიერ გაცემული ინსტრუქციები.  კითხვა-პასუხი _ დრო: 15 წთ.
მიზანი: არსებულ  ილუსტრაციებზე  დაკვირვებით  სწორად  უპასუხონ  დასმულ  შეკითხვებს.
ü  შენი  აზრით,  არის  თუ  არა  გმო  საკვები  ბუნებრივზე  უკეთესი?
ü  ვიზუალური  თვალსაზრისით?
ü  უსართხოების  მხრივ?
ü  როგორ  ფიქრობთ,  მწარმოებლებს,  გადამზიდველებს, გამყიდველებს  რატომ  აინტერესებთ  ასეთი  ხილი  და  ბოსტნეული ?
ü  არის  თუ  არა  გმო  პროდუქტი  ჯანმრთელობისათვის  საშიში ?
ü  სასარგებლო ?
(მოსწავლეთა ნააზრევი დააფიქსირეთ  დაფაზე)

გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება

2.      აქტივობა:  პროექტზე  მუშაობა,  პრეზენტაციის  მომზადება.  30 წთ.
მიზანი: ინფორმაციაზე  დაყრდნობით შეძლონ  მონაცემთა  ანალიზი  და  შეფასება.
კლასი  დაიყოფა  ჯგუფებად,  მიეცემათ  შესაბამისი  ინსტრუქციები და  მითითებები.
Ø  გამოყავით  პრობლემა.
Ø  პროექტის  აქტუალურობა.
Ø  პრობლემის  გაანალიზება.
Ø  პრობლემის  გადაჭრის  გზები.
Ø  შექმენით  სლოგანი,  ემბლემა, მოამზადეთ  პრეზენტაცია.

3. აქტივობა: პრეზენტაცია 25 წთ.
მიზანი: გააცნობიერებენ  მეცნიერების  როლს კაცობრიობის  ისტორიაში.

გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია:

4.  აქტივობა: შეჯამება 15წთ
მიზანი: მიღებული  ინფორმაციის  საფუძველზე  მოსწავლეები  დააფიქსირებენ  სწორ  მოსაზრებებს
გენმოდიფიცირებული  საკვების  სესახებ.

5, აქტივობა: შეფასება 5 წთ

მოსწავლეები  ფასდება  კვლევითი  პროექტისა  და   პრეზენტაციის  შეფასების   სქემების  მიხედვით.

No comments:

Post a Comment